Nebbiolo fra Barolo-producent, klar til at drikke nu
Aurelio Settimo i La Morra er kendt for elegante Baroloer fra Rocche dell’Annunziata. Langhe Nebbiolo kommer fra domænets yngre, sydøstvendte marker i samme område. Vinen gærer 8-10 dage på skallerne og lagres 30 måneder i betontanke uden br ... LÆS MERE
Nebbiolo fra Barolo-producent, klar til at drikke nu
Aurelio Settimo i La Morra er kendt for elegante Baroloer fra Rocche dell’Annunziata. Langhe Nebbiolo kommer fra domænets yngre, sydøstvendte marker i samme område. Vinen gærer 8-10 dage på skallerne og lagres 30 måneder i betontanke uden brug af egefade, så det er druens egne tanniner, du smager.
Farven er granatrød med rubinrøde kanter. Næsen er fin og typisk for Nebbiolo med viol, røde bær og krydderier. I munden er den intens og robust med bløde tanniner og en fyldig, rund struktur. Server den til oksekød, lam, vildt eller risotto. Buus Vine importerer direkte fra Aurelio Settimo.


